Blog Listing

Feljegyzések egy holland háztartásból – Vendégposzt

Adél –  akinek munkáival az Ecomind oldalon több alkalommal találkozhattatok, ő készítette többek között a DIY kozmetikum- és tisztítószer recepteket bemutató szuper grafikákat  – családjával egy évet Hollandiában tölt. Lelkes zöldülőként megfigyeli a holland szokásokat és megosztotta velünk tapasztalatait.

Szerencsére világszerte az eleinte még csak trendnek induló környezetvédelem és ökoharc mára elfoglalta a háztartásokat, és mindenki igyekszik a maga tempójában környezettudatosan létezni a mindennapokban. A globális forradalom ellenére mégiscsak egy burokban élünk, így leginkább azzal vagyunk csak tisztában, ami pont mellettünk, a mi családunk és barátaink körében történik. Éppen ezért érdekes lehet jobban szemügyre venni, hogy mi zajlik egy másik országban – jelen esetben Hollandiában -, hogyan és mennyire figyelnek a környezetükre az ott élők.

 

 

Nem is szemét

A hulladékhoz fűződő viszonyom igencsak megváltozott, nevezetesen megszűnt az a rutinszerű mozdulat, amivel gyakorlatilag mindent, ami nem szolgál többé egyenest a kukába ejtek. A szelektív gyűjtés itt új értelmet nyer:

  • minden, ami műanyag – legyen az a sajt/felvágott doboza, yoghurtos doboz – megy a mosogatóba és alapos öblítés után jöhet az elkülönítése. 
  • minden, ami papír vagy fém szintén külön (természetesen tisztán)
  • minden, ami ételmaradék, gyümölcs-, zöldség- vagy kerti hulladék szintén külön

Csak mindezek után következik a kommunális, vegyes hulladék.

Azontúl, hogy a helyiek számára nem kérdés a “szigorú” szelektív hulladékgyűjtés, még ennél is fontosabb motiváló tényező a hulladék elszállítása. A kommunális hulladékot csak minden második héten szállítják el, míg a szerves hulladékot hetente. Néhány utcánként pedig méretes szelektív hulladékgyűjtő pontok vannak, amelyek valójában föld alatti konténerek, bár a felszínen dobjuk bele a papírt/fém dobozt/műanyagot.

Tehát, ha az ember nem szeretne két héten át több kukányi – természetesen kellemetlen szagú – szemetet felhalmozni, majd tárolni, akkor a lehető legjobban szétválogatja a hulladékot.

A helyi önkormányzat egyébként saját applikációval segíti a lakosokat, amiben a riasztási funkcióval rendelkező hulladéknaptáron túl, plusz információkat, pl. hulladékelválasztási útmutatót is letölthetünk.

A szerves hulladékhoz ugyanitt online rendelhető vödör/konténer, amit probléma esetén javítanak vagy cserélnek, és itt kérhető segítség a kerti hulladék aprításához is.

 

A saját az menő

Nem igen látni az utcán olyan egyetemistát, a parkban olyan anyukát, a biciklin olyan üzletembert, akinek ne valamilyen saját pohárban/üvegben lenne az itala. A boltokban senki nem vásárol 12 db-os műanyag palackokból álló ásványvíz csomagot. Sőt! A sétányok, zöld parkok mentén időről időre felbukkannak azok a kis kutak, amik csapvízzel szolgálnak a szomjazó közönség számára. A legtöbbet talán a holland márkájú Dopper jön velünk szembe, aminek a tetejét lecsavarva talpas pohárból ihatunk.

 

Mi az a műanyag bevásárló szatyor?

Szinte elfeledkezünk a létezéséről, hiszen itt senkinek nem szokása leakasztani a kasszánál sorba állva. Valószínűleg a több éves tapasztalat és tudatosság teszi, de itt mindenki korábban vásárolt nagy méretű, jó minőségű műanyag bevásárló szatyorral vagy vászontáskával érkezik az élelmiszer üzletekbe. Erre különösen szükség van, ha biciklin viszi haza az ember a vásárolt termékeket – ott nem lenne jó, ha véletlenül leszakadna!

A legszimpatikusabb mégis a helyi drogéria felelősségvállalása, ahol vásárlás és bevásárlótáska hiánya esetén egy hálós vászon szatyorba teszik a termékeket.

 

Öko Piknik

Ha kisüt a nap, a parkokat bár szellősen, de ellepik a takarón ücsörgő fiatalok, családosok és ilyenkor rendszerint előkerül néhány finomság is. Egyrészről nagyon szimpatikus, hogy a vásárolt termékek helyett inkább a házi készítésű sütemények, italok és természetesen a gyümölcsök kapják a főszerepet. Másrészt a menütől függetlenül megfigyelhető, hogy a tányér, pohár, evőeszköz sosem műanyag, hanem általában egyenesen a konyhaszekrényből érkezett! Van elegánsabb, mint igazi pezsgős pohárból inni a proseccot vagy csinos ezüst villával falatozni a pizzából?

 

Nem minden zöldebb

A pozitívumok mellett fontos beszámolni a nem megnyugtató különbségekről. Az itteni élelmiszerboltok kínálata nagyrészt műanyagba van csomagolva, tetézve azzal, hogy számos friss áru (zöldség, gyümölcs) felaprítva/előkészítve is megvásárolható, szintén újabb műanyag csomagolást generálva.

Másik szembetűnő jellegzetesség, hogy a városban sétáló emberek nagy része valóban folyamatosan vásárol is, amiről a márkás szatyrok árulkodnak a leginkább. Tehát maga a fogyasztás nem tűnik tudatosnak, mértéktartónak semmiképp.